300 leerlingen in gesprek met partijen op Martinuscollege

Martinuscollege Grootebroek

Grootebroek – 19 februari 2026

De rollen worden dinsdag 3 maart 2026 omgedraaid op het Martinuscollege. In plaats van politici die zenden, zijn het de jongeren die vragen stellen. Ruim 300 leerlingen gaan tijdens een grootschalige ‘speeddate’ persoonlijk in gesprek met lijsttrekkers van de SED-gemeenten. Met de gemeenteraadsverkiezingen voor de deur, brengt de school de lokale politiek letterlijk aan tafel bij de nieuwe generatie.

“Tussen 10.15 en 13.15 uur bruist de aula van de activiteit”, aldus organisator en leraar maatschappijleer Rens Muskee. Het Martinuscollege kiest bewust voor een speeddate-vorm omdat dit de drempel verlaagt. In korte, dynamische rondes rouleren de politici langs tafels met leerlingen. “Geen politiek jargon vanaf een podium, maar een open gesprek van mens tot mens”, aldus Muskee. Voor de leerlingen is dit dé kans om te ontdekken wie er achter de partijprogramma’s zitten en wat deze mensen concreet willen doen voor Stede Broec, Enkhuizen en Drechterland.

Democratie dichtbij

De groep deelnemers bestaat uit alle vierdejaars leerlingen (vmbo en havo) en de leerlingen uit 5-vwo. In de lessen burgerschap hebben zij zich voorbereid op deze ontmoeting. Ze hebben nagedacht over thema’s die voor hen belangrijk zijn: van sportvoorzieningen en veiligheid tot uitgaansgelegenheden. Op 3 maart kunnen ze deze onderwerpen rechtstreeks aankaarten bij de mensen die daarover beslissen.

Lijsttrekkers

Wat bijzonder is, is dat van de partijen uit Stede Broec vertegenwoordigers aanwezig zijnHun aanwezigheid onderstreept dat de gemeente de stem van de jeugd serieus neemt. De lijsttrekkers zullen hun partijstandpunten toelichten en gaan met de leerlingen in gesprek over het lokaal bestuur in het algemeen. Voor veel leerlingen is het een eerste, laagdrempelige kennismaking met de partijen van de gemeente.

Burgerschap in de praktijk

Het Martinuscollege vindt het belangrijk dat leerlingen niet alleen leren uit boeken, maar ook midden in de samenleving staan. Dit evenement is burgerschapsonderwijs in de praktijk: leren luisteren, een mening vormen en het gesprek aangaan met mensen die een andere visie hebben. Door de politiek de school in te halen, laat het Martinuscollege zien dat ook jongeren onder de 18 een belangrijke stem hebben in hun eigen regio.

Langskomen? U bent van harte welkom op 3 maart 2026 tussen 10.15 uur en 13.15 uur op het Martinuscollege, De Aanloop 6 in Grootebroek in de grote aula van de school. De bijeenkomst start om 10.15 met een algemeen welkomstwoord en een introductie. De speeddate start om 10.55 uur. 

Wees sociaal, deel lokaal!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Voor meer informatie, bezoek onze Facebook pagina!

Heeft u ook een mooi verhaal?

Tip onze journalisten!

Wij vertellen graag uw verhaal. Stuur uw artikel met goede kwaliteit beeldmateriaal op naar: redactie@mediain.nl